Na topową odmianę Mercedesa-AMG GT 4-door coupe przyszło nam trochę poczekać, ale już wiadomo, że było warto. Dzięki technologii hybrydowej to najmocniejszy seryjny Mercedes w historii marki.

Mercedes-AMG GT 4-Door debiutuje jako sportowa hybryda plug-in.

Mercedes-AMG-GT-63-S-E-Performance-na-drodze

Zamiast GT 73 ma oznaczenie E Performance, a nad jego projektem pochylili się specjaliści od budowy bolidów Formuły 1 – zespół Mercedes-AMG Petronas F1 Team. Co oferuje?

Bardzo dużo mocy

Sercem auta jest 4-litrowy silnik V8 z podwójnym doładowaniem (639 KM), który współpracuje z elektryczną jednostka umieszczoną na tylnej osi (204 KM). W sumie układ zapewnia 843 KM i aż 1400 Nm. Moc na wszystkie koła przekazuje 9-stopniowa skrzynia dwusprzęgłowa. Jednostka elektryczna ma własną dwustopniową przekładnię i jest zintegrowana z elektronicznie sterowaną szperą.

System napędowy jest tak skonstruowany, że istnieje możliwość rozdziału momentu obrotowego pomiędzy kołami. Silnik elektryczny może napędzać przednią oś w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba. Generalnie jego rolą jest wsparcie dla potężnej jednostki benzynowej. Efektem są znakomite osiągi.

Mercedes-AMG GT 63 S E Performance – przyspiesza do setki w 2,9 s do setki.

Czyli szybciej od serii GT Black (3,1 s). W niecałe 10 s od startu mknie już 200 km/h, a na niemieckim autobahnie przestanie przyspieszać dopiero przy prędkości 315 km/h.

Ponieważ to hybryda, możliwa jest oczywiście jazda na samym prądzie.

Kierowca będzie musiał jedynie mieć na uwadze to, że niewielkie akumulatory o pojemności 6,1 kWh gwarantują tylko 12 kilometrów zasięgu. Na szczęście baterie można ładować w trakcie jazdy, dzięki systemowi odzyskiwania energii. Mercedes przygotował 4 tryby rekuperacji, które dostosują się do warunków na drodze.

Mercedes-AMG GT 63 S E Performance – co jeszcze na wyposażeniu?

Przede wszystkim regulowane zawieszenie AMG Ride Control, które obejmuje system amortyzacji pneumatycznej. Można też wybierać spośród 7 trybów jazdy na różne nawierzchnie. Hamulce to oczywiście ceramika z przednimi tarczami o średnicy 420 mm i tylnymi w rozmiarze 380 mm.

Czterodrzwiowe hybrydowe coupe Mercedesa nie ma jeszcze wyznaczonego miejsca w cenniku.

Można spodziewać się ceny znacznie powyżej 141 855 funtów. Na tyle w Wielkiej Brytanii wyceniono najmocniejszy wariant GT 63 S 4-Door Coupe (niedostępny aktualnie w polskim konfiguratorze).