Kia zaprezentowała europejską wersję modelu Sportage. To 5. generacja tego SUV-a, który od globalnej odmiany jest krótszy o 145 mm. W wykończeniu GT Line można teraz zamówić dla kontrastu czarny dach.

Kia Sportage nowej generacji zadebiutowała co prawda 3 miesiące temu, ale poznaliśmy wtedy wersję m.in. na rynek koreański. Od początku było wiadomo, że europejskie wydanie SUV-a będzie się nieco różnić.

Kia Sportage na Europę – różnica sprowadza się do wymiarów

 

Europejska Kia Sportage mierzy 4515 mm długości (4660 mm w koreańskiej wersji) i ma rozstaw osi sięgający 2680 mm (2755 mm wersja wydłużona). Jednocześnie jest dłuższa od poprzedniej generacji o 30 mm i dysponuje większym rozstawem osi o 10 mm.

 

Stylistyka nie uległa zmianie, ale krótszy rozstaw osi wymusił kilka zmian w nadwoziu – przede wszystkim krótsze tylne drzwi i szerszy słupek C, w którym zabrakło miejsca na okienko.\

Pomimo mniejszych wymiarów Kia Sportage może pochwalić się sporym bagażnikiem o pojemności 591 l. To co prawda mniej o 46 l od wersji globalnej, ale i tak więcej o aż 88 l od odchodzącej generacji. Tylną kanapę można złożyć w proporcjach 40:20:40, a powstała w ten sposób pojemność zwiększa się do 1780 l.

Wnętrze europejskiej Kii Sportage nie odbiega wyglądem od wydłużonej wersji

Mamy więc układ dwóch ekranów połączonych w jedną zakrzywioną taflę. Wykończenie GT Line wprowadza jednak kilka ciekawych nowości. To m.in. spłaszczona u dołu kierownica, wykończenie wnętrza imitacją włókna węglowego, czy skórzana tapicerka z białymi szwami i wyszytym napisem GT Line.

Kia Sportage – szeroki wybór jednostek

Kia zadbała o to, by klient na Starym Kontynencie miał w czym wybierać. Gama silnikowa obejmuje hybrydy plug-in, klasyczne hybrydy, jednostki benzynowe z układem miękkiej hybrydy oraz diesla.

Bazową jednostką jest zelektryfikowany 4-cylindrowy silnik T-GDI o pojemności 1.6 l dostępny w dwóch wariantach mocy: 150 i 180 KM. Jednostka wysokoprężna o pojemności 1.6 l ma moc 115 lub 136 KM. Jeśli chodzi o klasyczną hybrydę, to mamy do czynienia z jednostką benzynową 1.6 oraz elektrycznym motorem. Łączna moc takiego układu wynosi 230 KM.

Najmocniejszym wariantem będzie 265-konna hybryda plug-in, również bazująca na silniku 1.6, ale z mocniejszą elektryczną jednostką. Wyposażony w akumulator o pojemności 13,8 kWh pokona na samym prądzie najprawdopodobniej do 60 km.

Dla diesla przewidziano wyłącznie 7-biegową dwusprzęgłową automatyczną przekładnię. W pozostałych wariantach można wybierać pomiędzy 6-stopniową manualną skrzynią biegów, a 7-stopniowym automatem. Standardowo nowa Sportage posiada system Stop-and-Go.

Debiut Kii Sportage na polskim rynku nastąpi pod koniec 2021 roku.